Foreningsforedrag.dk logo - foredrag til foreninger og virksomheder

Pris for foredrag

2.500 kr.

Aarhus Domkirke – en skattekiste af gode historier

Aarhus domkirke har knejset i midtbyen i over 800 år. Et imponerende bygningsværk.

Vi går forbi den, når vi går i den indre by, men vi går måske kun sjældent indenfor. Domkirken er fuld af spændende historier.

 

Vi tager en spændende rundtur gennem billeder og hører historierne om kalkmalerierne, altertavlen, og meget andet.

Domkirken i Aarhus er Danmarks længste kirke, og forud for de nye bebyggelser på Aarhus Ø byens højeste bygning. Det tog næsten 150 år at bygge domkirken, og dengang var Aarhus en lille by, men med Domkirken fik byen en sand perle, som vi skal være taknemmelige for og være stolte af, – og som vi også bør kende bedre.

 

Det får vi lejlighed til gennem dette foredrag.

Praktisk

Foredragsholder

Henrik Oest
Født 1956, pensioneret sognepræst efter 29 år i Helligåndskirken, Aarhus. Medlem af Aarhus Vestres provstiudvalg. Medstifter af og webmaster på www.sogneaften.dk og www.kirkekoncert.dk, der siden 2001 har formidlet foredrag og kirkekoncerter over hele landet. Jeg ønsker at mine foredrag bærer præg af at være anderledes med skæve og uventede vinkler, så man opdager nye sider af det, man ellers mener at kende så godt. Mine foredrag spænder vidt, men er alle præget af et centrum i den gode historie, der fortælles med engagement og indlevelse, der smitter tilhørerne. Jeg er erfaren som foredragsholder med mere end 600 foredrag siden 2000, og er kendt for at have en tydelig stemmeføring. De fleste foredrag er illustreret med billeder på projektor. Hjemmeside: www.henrikoest.dk