Foreningsforedrag.dk logo - foredrag til foreninger og virksomheder

Pris for foredrag

4.000 kr.

Kan alle blive bedre til at synge?

“Kan alle blive bedre til at synge?” er et aktivt foredrag om kunsten at synge, og hvordan man bliver bedre til at synge. Her får deltagerne svar på spørgsmål som f.eks. hvad tonedøvhed er, og hvad man gør, hvis man tror, man ikke kan lære at synge. Jeg fortæller om, hvordan man bruger sin stemme rigtigt, hvorfor det er så sundt at synge, og hvad der skal til, for at man kan bevare en god og sund stemme gennem hele livet.

 

Derudover afprøver vi ved hjælp af sjove øvelser undervejs, hvordan vi kan forbedre vores sang. Til sidst runder vi af med at synge nogle dejlige fællessange. Det er både underholdende og lærerigt -og alle kan være med!

 

Udstyr: projektor, samt gerne mikrofon, klaver og højskolesangbøger (Signe kan dog selv medbringe el-klaver og sangtekster, hvis nødvendigt)

Praktisk

Foredragsholder

Signe Laumark
Signe er selvstændig sanger, sanglærer og stemmetræner med base i Århus, og har over 30 års erfaring som sanger, sangunderviser, stemmetræner og oplægsholder.   Hun er privat sanguddannet, og efteruddannet på Det Jyske Musikkonservatorium. Derudover har hun gennem de sidste 6 år stået for de meget velbesøgte fællessangarrangementer i kulturhuset Elværket Åbyhøj.