Foreningsforedrag.dk logo - foredrag til foreninger og virksomheder

Pris for foredrag

4.200 kr.

Musik, sang og teater. Klaver

Viser og fællessang med Fru frit fald og Spillemanden

– En stemningsfuld stund i nostalgiens tegn

 

På repertoiret er de gode, gamle revyviser fra 1940’erne og frem til i dag. Vi tager fat på en sangskat, hvor Kai Norman Andersen og Liva Weel bl.a. er kendte navne, og hvor der desuden er sange fra legendariske gårdsangere som Perletand og Viggo Gade.

Det hele krydres med små anekdoter om kendte gårdmusikanter og spillemænd og om duoens optræden på værtshuse og havnerestaurationer. Der bliver også mulighed for at synge fællessange fra sangbogen.
Varighed: 2×45 min.
Udstyr: Sangbøger (seniorsangbogen eller højskolesangbogen) og et sted til omklædning.

 

(Mathilde og Jacobs duo er tidligere omtalt som “viseduoen”)

 

Praktisk

Foredragsholder

Fru frit fald & Spillemanden

ved Jacob Hogrebe og Mathilde Vendelbo (tidligere viseduoen)

Mathilde Vendelbo er uddannet skuespiller fra Roy Hart Theater og har gennem 25 år optrådt til private fester og på lokalcentre. Derudover underviser hun i orkestret De Splittergale, som Jacob Hogrebe er stifter af. Han har 40 års erfaring som festmusiker og har gennem 10 år været akkompagnatør for gårdmusikanten Perletand.